Helikopter to pewien rodzaj negatywki, która jest w pełni kontrolowana, a skrzydło podczas poszczególnych obrotów jest całkowicie wypełnione. Pilot w trakcie wykonywania figury musi być dokładnie pod skrzydłem aby rotacja była stabilna (skrzydło obraca się podobnie do łopat w smigłowcu). Opadanie jest całkiem małe, około 2-3m/s. Jest to praktycznie jest z najtrudniejszych figur akrobacyjnych, która wymaga bardzo precyzyjnej pracy sterówkami. Jeżeli naprawdę chcesz się nauczyć tej figury, musisz zapomnieć o trenowaniu innych figur na pewno na dłuższy okres czasu.

Przygotowanie:

By zapobiec skręceniu w taśmach, ustaw swoją uprząż do pozycji siedzącej, poluzuj taśmę piersiową maksymalnie ile się da, ułóż nogi dokładnie pod deską uprzęży, i bądź gotów by ruszyć wraz ze swoim skrzydłem.

Wejście:

Ta figura jest ekstremalnie czuła na wszelkiego rodzaju turbulencje, szczególnie podczas wejścia. Staraj się ją ćwiczyć w zupełnie spokojnym powietrzu. Najlepiej bez termiki.

Poniżej opisuje Helikopter na prawą stronę:

Zwolnij skrzydło do prędkości minimalnej, po przez delikatne i wolne zaciąganie sterówek. W momencie gdy ustabilizuje się nad Tobą (nie buja się już), zaciągnij jeszcze trochę mocniej sterówki by wprowadzić skrzydło w spadochronowanie (siła na sterówkach zmaleje i glajt straci swoją prędkość postępową). Kiedy czasza jest dokładnie nad Tobą i wytracanie wysokości w spadochronowaniu jest stabilne, a skrzydło jest całkowicie wypełnione, odpuść od góry lewą sterówkę, złap lewą taśmę, i trzymaj tylko prawą sterówkę zaciągniętą (albo dociągnij ją jeszcze troszkę mocniej o kilka centymetrów) w tym samym momencie. Chwilę po tym jak skrzydło dostanie się do rotacji, odpuść łagodnie prawą sterówkę prawie do końca, aż do momentu gdzie wyczujesz na niej siłę i helikopter ustabilizuje się. Zwykle zaciągnięcie sterówki w trakcie rotacji wynosi między 5-10cm. Jeżeli prawa sterówka będzie zbyt mocno zaciągnięta, stabilizatory skrzydła będą się podwijać.

Jeżeli podczas wejścia skrzydło zacznie się przesuwać do przodu, oznacza to że wymuszenie spadochronowania było zbyt słabe. W tej sytuacji może się okazać,  że będziesz musiał zaciągnąć sterówkę (tą wprowadzającą) trochę mocniej by rozpocząc rotację (jednak nie będzie to ideał). W trakcie nadawania rotacji możesz dołożyć trochę ciężaru ciała na negatywną stronę (w przypadku naszego opisu w prawą stronę) zanim nie wróciśz pod skrzydło, a potem wycentruj je.

Przy wprowadzaniu uważaj także by nie hamować skrzydła zbyt mocno, inaczej czasza spadnie lekko za Ciebie (bedziesz leciał lekko do tyłu) i to też nie jest dobra pozycja by wprowadzać skrzydło w rotację.

W helikopterze możesz również pracować ciałem, nie tylko samymi sterówkami. Tak czy inaczej, musisz robić wszystko by pozostać w centrum, czyli dokładnie pod skrzydłem. Musisz się także przyzwyczaić do efektu oscylacji czaszy, w trakcie której bardzo łatwo możesz się przesuwać na różne strony i omyłkowo zaciągać więcej lub mniej sterówki. W stabilnym helikopterze możesz zwiększyć predkość rotacji, po przez dołożenie ciężaru ciała na pozytywną stronę (w przypadku naszego opisu na lewą stronę)

Jest tylko kilku pilotów na świecie którzy potrafią dokonać korekty brzydko wprowadzonego helikoptera i przeobrazić go w doskonałego. Nie jest to jakaś wiedza tajemna, raczej wyczucie i praktyka. Jednak będzie to przychodzić stopniowo po przez ciężką pracę, po przez setki podjętych prób wykonania tej trudnej figury.

Jeżeli rotacja jest niestabilna spróbuj użyć poniższej techniki:

Delikatnie przyciągnij zewnętrzną sterówkę by zwolnić rotację. Kiedy skrzydło obraca się wolniej, uspokaja się, dużo łatwiej jest je ustabilizować. Gdy skrzydło znów znajdzie się dokładnie nad Tobą, spróbuj ponowanie wprowadzić je w rotację, znajdując odpowiedni moment, i przyspieszając je po przez wolne odpuszczenie zewnętrznej sterówki. Oczywiście podczas tego wszystkiego odpowiednia praca ciałem zdecydowanie Ci pomoże.

Wyjście:

Jeżeli rotacja jest stabilna, bardzo prosto jest z tego wszystkiego wyjść. Po prostu wycentruj swoje ciało, odpuść sterówkę (dla naszego opisu oczywiście prawą), i kontroluj nabieranie prędkości, które zwykle jest nieco asymetryczne.

Możesz także wyjśc po przez przyciągnięcie zewnętrznej sterówki (uważaj by nie przeciągnąć). Zaraz po tym gdy skrzydło się zatrzyma po prostu odpuść delikatnie obie i kontroluj dalej nabieranie prędkości.

Na początku najbezpieczniejszą metodą wyprowadzenia będzie po prostu Full Stall. Z czasem jednak powiniśmy opanować również wychodzenie z bardzo brzydkich helikopterów bez przeciągniećia skrzydła.

Zagrożenia:

Wszystkie zagrożenia które dotyczą negatywki (Spin). Bądź pewien że Full Stalle i negatywki robisz i wyprowadzasz z zamkniętymi oczami, zanim zabierzesz się za trening helikoptera. Weź też pod uwagę że skrzydło w helikopterze nie ma żadnej prędkości postępowej, a wszelkie dynamiczne przestrzały skrzydła przed pilota podczas nieumiejętnego wyprowadzania są bardzo niebezpieczne.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.