W trakcie loopingu pilot przelatuje z jednej strony na drugą mijając centrum czaszy. Mówiąc inaczej  rozpędza skrzydło w jedną stronę a dalej w pewnym momencie odwraca rotację na drugą tak, aby mógł bezpiecznie przelecieć na środkiem skrzydła. Jest to jeden z najstarszych trików paralotniowych, który został wynaleziony ponad 10 lat temu przez akro pioniera André Bucher.

Wejście metoda 1:

Wykonaj bardzo dynamiczną, wysoką asymetryczną spiralę. W momencie gdy timing jest dobry i masz dość dużo energii, odwróć zwrot asymetrycznej spirali w drugą stronę, zupełnie tak jak się to robi w wingoverach.

Kiedy zaczynasz ćwiczyć tą figurę, przerzuć ciężar ciała w uprzęży na drugą stronę dość szybko, zaraz po tym jak miniesz najawyższy punkt w ostatniej asymetrycznej spirali. Dalej w trakcie powrotu pod skrzydło musisz zaciągnąć sterówkę zanim znajdziesz się w najniższym punkcie (najniższy punkt poszczególnego zwrotu, to punkt w którym pilot znajduje się dokładnie pod skrzydłem). Dzięki temu looping nie będzie aż tak wysoki, ale szybszy, dynamiczniejszy i dużo bezpieczniejszy. Potem, jak już poczujesz się dość komfortowo, zaczynaj looping później i później (nawet za najniższym punktem), aż wyleciśz bardzo wysoko nad skrzydło. Wysokość wychylenia pilota względem skrzydła w trakcie loopingu zależy od tego w którym momencie zaciągnie sterówkę. Jeżeli masz wystarczająco energii liny będą cały czas bardzo mocno napięte, więc nie musisz hamować skrzydła w najwyższym punkcie. Bywają przypadki że jednak trzeba trochę przyhamowywać skrzydło zewnętrzną sterówką w najwyższym punkcie loopingu aby uniknąć podwinięć (podobnie jak w najwyższym punkcie wingovera czy dużej asymetrycznej spirali) - miej to na uwadze!

Wejście metoda 2, niezalecana dla początkujących:

W dawnych czasach zanim spirala asymetryczna została wynaleziona, piloci wykonywali looping z bardzo mocno rozpędzonej zwykłej spirali, ale wiele razy wpadali w liny albo w czaszę. Technika ta powinna być trenowana tylko i wyłącznie po opanowaniu metody pierwszej. Posiadacze małych dynamicznych skrzydeł będą w stanie wykonać looping bezproblemowo drugą metodą. W przypadku większych seryjnych modeli skrzydeł ta metoda może być niebezpieczna dla pilota.

Rozpędź skrzydło do głebokiej szybkiej spirali po przez progresywne hamowanie i dokładanie ciała. Po kilku obrotach, w momencie gdy paralotnia znajduje się na przeciwko Ciebie (krawędź natarcia zaczyna nachodzić na linię horyzontu) i siła odśrodkowa zaczyna Cie wciskać w uprząż, odpuść sterówkę maksymalnie do góry, przerzuć ciężar ciała na drugą stronę w uprzęży jak najmocniej potrafisz i zaciągnij przeciwną sterówkę sterówkę jak znajdziesz się dokładnie pod skrzydłem. W trakcie rozpędzania skrzydła w spirali uważaj na zewnętrzną stronę paralotni. Jeżeli zewnętrzna strona skrzydła zacznie flaterować (końcówka skrzydła podwija się) stracisz bardzo dużo energii. Powinieneś wtedy przerwać próbę, wrócić do normalnego stanu lotu i spróbować jeszcze raz naprawiając błąd. Jeżeli Twoje skrzydło ma do tego tendencję, możesz temu zapobiec po przez lekkie zaciągnięcie zewnętrznej sterówki. Postaraj się uzyskać dość dużo prędkości zanim zaczniesz wykonywać Loopa. Lepiej jest mieć więcej niż mniej, w przeciwnym wypadku bardzo łatwo możesz złapać ogromne podwinięcia, wpaść w liny, lub co gorsze do środka skrzydła.

Wejście metoda 3, wymagane dynamiczne skrzydło:

Możesz zwiększać wysokość wingoverów do momentu aż przejdziesz do Loopingu, jednak wymagane jest posiadanie małego dynamicznego skrzydła.

Wyjście dla wszystkich 3 metod:

Po wykonaniu loopingu, wytracaj energię zwykłą spiralą.

Zagrożenia:

Jeżeli wykonasz looping bez dostatecznej ilości energii bardzo łatwo możesz otrzymać duże podwinięcia, krawaty, łącznie z możliwościa wpadnięcia w liny, czy też w najgorszym wpadniesz do środka skrzydła. Bądź pewien że bezproblemowo wykonujesz duże wingovery i wysokie asymetryczne spirale.

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.