Ponieważ ciężko znoszę słowa "nie da się", "to nie jest możliwe", "nie mam czasu", "nie mam siły" zdarza mi się coś napisać :)

W poniższym linku możecie się zapoznać z programem szkolenia który napisałem kilka lat temu, ponieważ chciałem zainicjalizować pozytywne zmiany w polskim prawie paralotniowym. Zdaje sobie sprawę z tego że jesteśmy pod nadzorem państwowym i że wsadzono paralotniarzy w ustawę, ale jeżeli z obojętnością będziemy podchodzić również do przepisów prawa to nigdy nie będzie lepiej. Pomijam już fakt że polski program szkolenia odbiega znacznie od standardów innych krajów. Dokument tworzony był z myślą, aby polskie szkoły mogły szkolić bardziej zaawansowane rzeczy na 1 i 2 etapie zgodnie z prawem i według uznania. Bo to jest prawda że to instruktor decyduje o tym kto się rozwija szybciej a kto wolniej. Druga kwestia jest taka że program szkolenia powinien kreować pewien rodzaj balansu pomiędzy kursantem i szkołą. Kursanci mają prawo wiedzieć co powinno im być mówione aby mogli chociaż minimalnie ocenić poziom szkolenia w danym ośrodku. Bez tego balansu instruktor może sobie robić co chce i brać dużo ale dawać mało. Uważam że każde szkolenie podstawowe powinno być zakończone raportem ze szkolenia co pozwala zrozumieć kursantowi co idzie mu dobrze a co źle. Dzięki temu może powracać i szkolić się dalej, a to jest zdrowe jak dla szkoły tak i kursanta. Być może wielu osobom nie spodoba się format tego dokumentu ale ciężko jest dogodzić wszystkim. Kolejna sprawa jest taka że ten dokument oprócz programu szkolenia zawiera w pewnym sensie metodykę i zestaw dobrych praktyk insturktorskich. Dokument jest dostepny za darmo dla wszystkich osób którzy szukają więdzy a nie tylko gadają że "źle, źle źle" ale nigdy w życiu nic nie próbowali napisać ani zmienić. Z góry zaznaczam że dokument nie jest dokumentem skończonym, jednak przygotowanie tego w taki sposób nie było prostym zadaniem.

Pobierz program szkolenia paralotniowego Jarka do licencji podstawowej.

Prównaj z:

Zobacz aktualny zatwierdzony program szkolenia PP

Zobacz aktualny zatwierdzony program szkolenia do PPG

Zobacz aktualny zatwierdzony program szkolenia do PPGG

Zobacz aktualny zatwierdzony program szkolenia do TANDEM

Zobacz aktualne ostatnie rozporządzenie ministra infrastruktury z 2021

Na koniec porównajcie sobie to z międzynarodowymi nowymi zaleceniami SafePro Para które od 2021 roku uwzględniają nowe stopnie wyszkolenia. 


 Staram się również nie przechodzić obojętnie wobec poszkodowanych pilotów w potrzebie. Staram się być zawsze maksymalnie obiektywny i w swoich analizach nie orzekam winy, ale jedynie wskazuje przyczyny bezpośrednie i czynniki sprzyjające zdarzeniu. Także możecie również pobrać moją niezależną analizę z wypadku SIV w Polsce. Dodatkowo chciałbym przypomnieć że w Polsce nie istnieją żadne stopnie wyszkolenia ani dodatkowe zatwierdzone programy szkoleń do organizowania treningów SIV nad wodą. W innych krajach EU są takie programy gdzie są wyznaczone minima względem bezpieczeńśtwa kursantów którzy przyjeżdżają na takie płątne szkolenia. Według polskiego prawa jesteście już po uzyskaniu ŚK pilotami którzy ponoszą pełną odpowiedzialność.


 Jeżeli ktoś jest zainteresowany również tematem certyfikacji paralotni według normy EN, to zachęcam do zapoznania się z obszernym dokumentem według którego przyznawane są certyfikaty bezpieczeństwa.


 

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.